top of page

Are You Ghosting Me?

sanat enstalasyonu

31 Ocak - 14 Şubat 2019, Montreal

internet üzerinden gönderilmiş ekran görüntülerinin baskıları, ikinci el çerçeveler

Are you ghosting me_FB event.png

31 Ocak - 14 Şubat 2018 tarihleri arasında Montreal'deki Espace POP Gallery'de gerçekleşen "Are You Gosting Me?" sanatçı ve yapımcı olarak üretip organize ettiğim bir sanat enstalasyonu ve sergi idi. Serginin amacı o zamanlar yeni yeni hayatımıza giren soyolojik fenomen ghosting e bütünsel ve herkesi içine alan bir bakış sunmaktı. 

Sergi kolektif bir biçimde tanıdıklarım ve internet üzerinden sergiye katılmak isteyen yabancıların bana gönderdiği, flört ettikleri insanla konuşmaları bir anda sonlanmadan hemen önceki son ekran görüntülerinden oluşuyordu. Sergideki görseller hem karşındakıler tarafından ghost edilen hem de karşılarındakini ghost eden kişilerin katılımıyla toplandı. 

Bu basılmış görseller ikinci el ve eski çerçevelerde sergilendiler. Bunun iki sebebi vardı: ilki online dating in yaygınlaşmasıyla değişen dijital sosyalleşme normları ile analog sergileniş arasında bir gerilim yaratmak, ikincisi ise başkalarının dışarı attığı istenmeyen bu çerçeveler ile karşı tarafın düşünmeden "attığı" iletişimler arasında bir paralellik kurmaktı. 

Sosyal katılımla kurgulanmış bu proje topluluktan alıp topluluğa verme döngüselliğini yaratmak adına Montreal'in kırık kalplilerine benden bir sevgililer günü hediyesiydi. Sergi VICE ve Montreal Gazette gibi pek çok önemli mecrada haber oldu. Bunların linklerine aşağıda ulaşabilirsiniz. 

bottom of page